Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... magazin online haine
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

magazin online haine

Buna ziua,

Vreau sa deschid un magazin online ce comercializeaza haine si am cateva intrebari :

Hainele sunt cumparate dintr-un bazar. In general in bazar haine sunt de firma "noname" sau contrafacute.
Ele sunt date cu factura, deci pana aici e ok.
Daca eu cumpar haine de firma anonima, si le vand mai departe, nu mai am nevoie de nici un fel de acte asupra provenientii marfurilor , in afara de factura ?
Daca as face la fel dar cu haine contrafacute, presupun ca as intra in ilegalitate. Si ce acte sunt necesare pentru a vinde de exemplu un produs x de la firma y cunoscuta ?
Asa este, aveti nevoie de factura plus certificat de calitate. Daca a doua nu exista, pe factura se trece ca produsele corespund din p.d.v. calitativ.