Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutor - vanzare haine contrafacute
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutor - vanzare haine contrafacute

am voie sa vand haine importate din turcia , haine de firma ( fake) in conditiile in care anunt cumparatorul ca hainele nu sunt originale .... Si ma mai puteti ajuta cum sta treaba cu vama , pentru ce se platesc taxe si pentru ce nu se platesc taxe ?? Va rog frumos multumesc !!
Produsele falsificate se confisca la vama, a le introduce fara a le vamui ar fi infractiune. Legal, ele nu se pot vinde. Vama nu le taxeaza, ci le confisca. Vezi [ link extern ]
Daca aduci ceva din UE, demonstrezi cu factura ca nu sunt furate,se aplica vama cum se procedeaza,unde scrie ce trebuie sa faci.
Turcia nu e in UE, iar problema nu e ca ar fi furate, ci ca sunt marfuri contrafacute.
Asta cu Turcia e atceva.Eu am intrebat asa mai mult pentru mine,am de gand sa ma retrag la tara,sa fac un magazin din asta la poarta,un amic sa trimita cafea,haine,etc din UE si sa le vand acolo,se platesc ceva taxe vamale...
Are cineva idee de o pagina,unde sa scrie ce si cum,ceva in format simplu,sa nu te doara capul cand te apuci sa citesti...
Laurentiu-Claudiu, utilizator