Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament nepredat la termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament nepredat la termen

Bună Ziua!
Am încheiat un ante-contract de vanzare-cumparare apartament nou prin credit imobiliar ( nu prin Prima Casă) cu avans de 15%.Sunt 3 clauze specificate
1. daca din vina vanzătorului nu se se va preda la cheie apartamentul la termenul strabilit se va returna avansul
2. daca din vina cumparatorului nu se va încheia contractul final acesta va pierde avansul
3.daca din vina băncii nu se va acorda creditul se va returna avansul
Termenul a fost depașit iar apartamentul nu a fost terminat, conectat la utilități.
Cum se procedează pentru a primi avansul înapoi?
Formulati o notificare prin care solicitati restituirea avansului,in cazul in care constructorul/dezvoltatorul refuza aveti deschisa calea unei actiuni in instanta.
Da, formulati aceasta notificare si vedeti ce va raspund.
Depinde si ce scrie in contract in ceea ce priveste intreaga situatie.
Aparent pareti ca aveti dreptate.
Mulțumesc de îndrumare.Îmi puteți spune va rog, această notificare este scrisă, e vreun document legal, sau se refera la simpla înștiințare verbala de către mine ?
Conform art.1.544 -(2)NCCArvuna confirmatorie"Daca partea care a dat arvuna nu executa obligatia fara justificare,cealalta parte poate declara rezolutiunea contractului,retinind arvuna.".(3)Creditorul(dvs.) obligatiei neexecutate poate insa opta pentru executare sau pentru rezolutiunea contractului si repararea prejudiciului potrivit dreptului comun". In mod concret trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc si sa-i faceti notificare prin executor ,aratandu-i cele mai sus expuse.
Buna Ziua.

Ajutați-mă să înteleg, notificarea prin executor înseamnă intentare de proces civil și se face doar dupa rezilierea ante-contractului?
Și în cazul în care dezvoltatorul refuza să înapoieze arvuna cum se procedează mai departe?A-ți mai întalnit o situație similară?
Mulțumesc