Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte notariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte notariat

Buna ziua. Exista posibilitatea daca arat negru pe alb unui notar ca a facut o greseala acesta sa revoce actul incheiat si anume supliment la certificat de mostenitor , urmat de contract de vanzare cumparare?
Multumesc.
Notarul nu poate revoca actul! Actele notariale sunt supuse controlului judecătoresc. Ele pot fi anulate in instanța.
Insa depinde ce s a greșit in certificatul de mostenitor?
Multumesc. Greseala este in opinia mea urmatoarea. S-a efectuat un contract de vanzare cumparare al unui imobil avand ca baza un certificat de mostenitor care la randul sau are la baza un act de donatie in care scrie foarte clar ca la data donatiei donatarul nu mai era propietarul imobilului ci se judeca cu cel caruia ii vanduse. De fapt dona ceva ce nu avea.
Iar notarul a facut act de mostenire dupa care vanzare cumparare , Mai rau este ca si la cartea funciara nimeni nu a avut nimic de spus au intabulat un drept pe care neavandu-l defunctul automat nici mostenitorul nu i-l putea avea. Sper ca am fost clara.
Mergeti in instanta si cereti anularea certificatului de mostenitor.
Eu nu inteleg, cum la data donatiei donatarul nu mai avea bunul? Pai abia ce il primea, cum sa-l fi vandut inainte? Ce-mi scapa?
La data donatiei cel care dona nu avea bunul deoarece exista un contract de vanzare cumparare pe bunul respectiv in favoarea altei persoane. Din ce am cautat la arhive cel care a donat nu a fost niciodata propietarul bunului. Asta reiese dintr-o hotarare a instantei din 2006 si din adresa trimisa de Arhivele Nationale in care se stipuleaza ca pe numele respectivului nu exista nici un act de propietate.