Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de donatie poate fi anulat de un contract de v-c?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de donatie poate fi anulat de un contract de v-c?

Buna ziua.
Daca o ruda a mamei a facut un act de donatie pe numele mamei, ruda respectiva poate sa anuleze actul respectiv si sa vanda proprietatea altcuiva fara sa aiba obligatia de a cere consimtamantul beneficiarului donatiei sau macar de a-l notifica cu privire la intentia de a vinde?
Multumesc pentru raspuns.
NU , intrucat donatiile sunt irevocabile ca regula, irevocabilitatea fiind regula in materia donatiilor iar revocabilitatea exceptia. exceptiile sunt putine si sunt mentionate in lege.Nu cred sa fie cazul , adica donatarul-mama dvs. nu a incercat, de exemplu sa il omoare pe donatar .
Legea spune ca revocarea ar putea interveni cand: donatarul nu-si indeplineste obligatiile asumate;ingratitudinea donatarului (daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat, daca refuza donatorului ajuns in nevoie acordarea de alimente);

ContSters47264, utilizator
Multumesc.
Intrebarea mea a continut o eroare, in sensul ca nu e vorba de un act de donatie, ci un act de mostenire. Care este situatia in acest caz, cel care a lasat mostenire (ruda mamei) poate anula actul fara consimtamantul mostenitorului si sa vanda proprietatea altcuiva (in cazul de fata, fratele mamei)?
Multumesc.
Adica este vorba despre un testament facut mamei? Da, testatorul poate sa vanda, nu il obliga nimic sa mentina testamentul, poate sa faca orice act , de dispozitie -vanzare, donatie, prin acestea testamentul considerandu-se revocat.
Si mostenitorul se poate "trezi" fara mostenire fara sa fie notificat in niciun fel de notar sau de testator ca testamentul a fost revocat?
Inteleg ca testatorul sau testatparea este inca in viata, da? In acest caz , legatarul-cel in favoarea caruia s-a intocmit testamentul , nu este mostenitor propriu zis, sa zicem ca ar putea succede, testamentul fiind un act mortis causa, adica pentru cauza de moarte,. ceea ce presupune ca efectele lui se vor produce abia la decesul testatorului .Cat el este inca in viata isi poate schimba optiunea, poate testa in favoarea altcuiva sau poate vinde sau dona. Nu este tinut a mentine testamentul intocmit.Intocmirea unui nou testament il anuleaza pe cel facut mamei dvs.
ContSters47264, utilizator