Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca cu jumatate de norma si numarul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca cu jumatate de norma si numarul zilelor de concediu

buna ziua
mai am o intrebare in legatura cu contractul de munca cu jumatate de norma
va rog sa-mi spuneti daca numarul zilelor de concediu se reduce la jumatate sau raman intregi
la norma intreaga aveam 28 de zile de concediu.:O
1. Salariatul cu timp partial beneficiaza de concediu de odihna integral, intocmai ca un salariat cu norma intreaga.

2. Art.106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
....

3. In speta, aveti dreptul la 28 de zile de CO, daca atatea aveti mentionate in c.i.m. cu timp partial.
multumesc mult de tot :D