Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... infiltratii apa ploaie in balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

infiltratii apa ploaie in balcon

Buna ziua,

Balconul unui apartament este considerat drept parte comuna a blocului exact ca si terasa, avand in vedere ca balconul se afla la ultimul etaj, este neinchis si neacoperit asa cum a fost prevazut din constructia blocului?
Infiltratiile de la apa de ploaie in balconul inferior cauzate de o posibila neetanseitate in planseu se repara de catre Asociatia de Proprietari sau de proprietarul apartamentului? Multumesc!
mara7 a scris:

Balconul unui apartament este considerat drept parte comuna a blocului...?

Pai v-ati raspuns singura, balconul este al unui apartament, in principiu.
Se pune intrebarea: balconul este in interiorul blocului in rand cu camerele sau in exteriorul blocului si are acoperisul lui individualizat, diferit clar de acoperisul blocului?
Balconul sau logia apartamentului de la ultimul etaj sunt considerate parti comune.
Balconul este in exteriorul blocului si nu are niciun fel de acoperis.
In toate actele de proprietate pe care le avem la asociatie scrie foarte clar ceea ce are fiecare in proprieatatea sa, cat are suprafata utila, cat este suprafata balcoanelor, logiilor...,acestea fiind in proprietate individuala si nu in proprietatea comuna. In acete de proprietate nu sunt trecute, de exemplu, terasele, subsolul, uscatoarele, casa scarii sau liftul, acestea fiind in proprietatea comuna.
Uitati-va, va rog in actul de proprietate care este insotit si de schite unde puteti constata faptul ca sunteti proprietar al apartamentului cu tot cu balcon.