Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare magistrat. Prescriere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare magistrat. Prescriere

In cazul in care ai amenintat un magistrat, fapta se prescrie in:

A. 3 ani , deoarece legea prevede o pedeapsa de pana la 1 an

sau

B.5 ani deoarece exista un sport care se adauga pt. cel in cauza e magistrat?

E aiurea sa zici B pentru ca asta ar inseamna ca cei care isi recunosc vinovatia au alte limite, deci e posibil sa zici "recunosc" in fata judecatorului si el sa ramana cu dosarul in nori deoarece fapta s-a prescris?
5 ani este prescriptia, pentru ca indiferent de infractiune de la amenintare in sus, pedeapsa este mai mare de 1 an prin limita speciala majorata.
E posibil atunci ca anumite fapte sa se prescrie prin simplu fapt ca inculpatul spune "recunosc fapta?!"
Nu este posibil asa ceva, fapta este fapta si se prescrie la termenul stabilit de codul penal, insa daca recunoaste si regreta fapta se va tine cont la individualizarea pedepsei si este posibil stabilirea acesteia spre minimul special.