Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal vs vechiul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal vs vechiul cod penal

Stiu ca se aplica legea ceea mai favorabila pentru inculpat dar intrebarea mea este cum se va calcula termenul de reabilitare? dupa noul cod penal sau dupa vechiul cod penal?

Ex: pt. lovire si alte violente, se va alege intre 3 luni si 2 ani (vechiul cod penal) si sa zicem se va dispune o amenda. Noul cod penal dispune ca termenul de reabilitare in cazul amenzilor curge de la data cand inculpatul plateste amenda, vechiul specifica o perioada de 1 an.

Art. 165. ? Reabilitarea are loc de drept în cazul
condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii
care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei
executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în
decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă
infracţiune

Cum se va proceda?

Totodata:
Art. 167. ? (1) Termenele prevăzute în art. 165 şi
art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit
executarea pedepsei principale sau de la data când
aceasta s-a prescris.
easta s-a prescris.
(2) Pentru cei condamnaţi la pedeapsa amenzii,
termenul curge din momentul în care amenda a fost
achitată integral sau executarea ei s-a stins în orice alt
mod.
(3) În caz de graţiere totală sau de graţiere a
restului de pedeapsă, termenul curge de la data actului
de graţiere, dacă la acea dată hotărârea de condamnare
era definitivă sau de la data rămânerii definitive a
hotărârii de condamnare, dacă actul de graţiere se referă
la infracţiuni în curs de judecată.
(4) În caz de suspendare sub supraveghere a
executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii
termenului de supraveghere.
(5) În cazul condamnărilor succesive, termenul de
reabilitare se calculează în raport cu pedeapsa cea mai
grea şi curge de la data executării ultimei pedepse.

Aceasta inseamna ca daca o fapta (sa zicem lovire si alte violente) se prescrie dupa 5 ani, iar instanta il condamna dupa 4 ani de amanari,etc inculpatul risca doar 1 an cazier? Suna un pic aiurea mai ales ca in unele cazuri (ca de ex omor) cei arestati nu ar mai avea cazier (ar trece perioada de 10 ani)

Sa inteleg ca pentru o pedeapsa cu amenda cineva va avea cazier 3 ani? dupa ce plateste amenda? iar daca va avea 3 luni cu suspendare, va avea tot 3 ani dar din momentul pronuntarii sentintei?

xuser, utilizator
se aplica legea penala mai favorabila.
cred ca dvs faceti confuzie intre prescriptia raspunderii penale,prescriptia executarii pedepsei si reabilitare.

Aceasta inseamna ca daca o fapta (sa zicem lovire si alte violente) se prescrie dupa 5 ani, iar instanta il condamna dupa 4 ani de amanari,etc inculpatul risca doar 1 an cazier? Suna un pic aiurea mai ales ca in unele cazuri (ca de ex omor) cei arestati nu ar mai avea cazier (ar trece perioada de 10 ani)

nu inteleg.
daca termenul de prescriptie e de 5 ani iar individul este condamnat dupa 4 ani nu mai vorbim de prescriptie deoarece vorbim deja de o condamnare si ceea ce ar mai intra in discutie ar fi termenul de reabilitare.
acolo scrie

Termenele prevăzute în art. 165 şi
art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit
executarea pedepsei principale sau de la data când
aceasta s-a prescris.

data cand s-a prescris executarea pedepsei adica la pedepsele de pana la 15 ani de exemplu prescripria executarii pedepsei intervine dupa 5 ani plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata.
daca ar fi condamnat x la 2 ani inchisoare cu executare si nu este prins dupa 5+2=7 ani la care se adauga termenul prev de art 167 la care faceti referire (3 ani) deci reabilitarea de drept intervine dupa 10 ani de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.