Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot inchiria partial din spatiul pe care il am ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot inchiria partial din spatiul pe care il am inchiriat ?

Buna ziua,
am inchiriat un spatiu ca srl si as dori sa functionez si ca pfa pe o suprafata din el.
Locatorul este de acord dar nu stiu daca se poate din punct de vedere juridic.SRL-ul are doi actionari , unul din ei fiind PFA-ul care va inchiria.
SRL -ul este nou infiintat iar in primele luni nu cred ca are cum sa acopere chiria.
Daca se poate , srl-ul cum poate incasa chiria de la pfa ? Se poate refactura sau se considera venit?

multumesc
gvrlmonica, utilizator
Daca locatorul va permite, puteti!
Actiunea se numeste subinchiriere.
Puteti proceda mult mai simplu: din totalul de 100 de metri patrati (de exemplu) inchiriati de d-voastra, renuntati la cei 50 de metri patrati pe care nu-i folositi si lasati-l pe locator sa-i inchirieze.
Sau vreti sa va ,,rotunjiti" veniturile B-) ?