avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot inchiria partial din spatiul pe care il am ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot inchiria partial din spatiul pe care il am inchiriat ?

Buna ziua,
am inchiriat un spatiu ca srl si as dori sa functionez si ca pfa pe o suprafata din el.
Locatorul este de acord dar nu stiu daca se poate din punct de vedere juridic.SRL-ul are doi actionari , unul din ei fiind PFA-ul care va inchiria.
SRL -ul este nou infiintat iar in primele luni nu cred ca are cum sa acopere chiria.
Daca se poate , srl-ul cum poate incasa chiria de la pfa ? Se poate refactura sau se considera venit?

multumesc
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
gvrlmonica, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 13:07, 12 Februarie 2015
Daca locatorul va permite, puteti!
Actiunea se numeste subinchiriere.
Puteti proceda mult mai simplu: din totalul de 100 de metri patrati (de exemplu) inchiriati de d-voastra, renuntati la cei 50 de metri patrati pe care nu-i folositi si lasati-l pe locator sa-i inchirieze.
Sau vreti sa va ,,rotunjiti" veniturile B-) ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de subinchiriere spatiu Ramona24 Ramona24 Salut! iN C ONTRACTUL CADRU DE INCHIRIERE SUNT STABILITE ANUMITE CLAUZE...CHIRIASUL SUBINCHIRIAZA LA RANDUL LUI SPATIUL( cu acordul proprietarului) ... (vezi toată discuția)
Subinchiriere spatiu Detail Detail Vreau sa inchiriez un spatiu comercial pe care ulterior sa-l subinchiriez la 5-6 persoane pentru a vinde accesorii handemade, haine vintage, lucruri ... (vezi toată discuția)
Locator, locatar, contract inchiriere spatiu comercial vasile15 vasile15 Buna seara!Am o mare dilema...in primul rand ce inseamna locator si ce inseamna locatar?eu vreau sa inchiriez un spatiu comercial,iar persoana cu spatiul imi ... (vezi toată discuția)