Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Autorizatie arme
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Autorizatie arme

Buna ziua,

Daca vreau sa plec in Turcia cu o arma de vanatoare ce documente imi sunt necesare? Mentionez ca am o invitatie de la organizatorul vanatoarei. Stiu ca dupa ce primesc documentele necesare o sa obtin de la Politie autorizatia de scoatere temporara a armelor.

Va multumesc.

O zi buna.
Mergeti la politie si veti obtine documentele necesare direct de la sursa.
Da, stiu. Dar nu stiu daca mai trebuiesc alte documente de la ambasada?
Incercati sa aflati detalii de la Politia de frontiera, sunati aici: 021/9590.
Cititi si acest topic, contine si raspunsuri folositoare pentru calatoria cu arme letale:
[ link extern ] /
O sa sun si la Politia de Frontiera.

Stiu ca invitatia transmisa de organizator trebuie confirmata de Ambasada Turciei la Bucuresti si dupa accea o autorizatie de la politie. Nu stiu daca este necesara viza sau altceva cu privire la arma de vanatoare.

Va rog sa ma ajutati.
Mai mult de atat nu stiu ce sa va spun iar asta e de pe net:

Autorizarea călătoriilor în străinătate cu armele letale şi muniţia corespunzătoare.

Persoana care deţine, în condiţiile legii, arme letale şi care doreşte să călătorească în străinătate cu acestea poate solicita organului de poliţie care i-a acordat permisul de armă eliberarea unei autorizaţii în baza căreia organele poliţiei de frontieră permit ieşirea de pe teritoriul României cu armele şi muniţia înscrise în autorizaţie, făcând menţiune despre acestea în documentul de călătorie al titularului.

Pentru a călători cu armele de vânătoare şi tir sportiv înscrise în permisul de armă în spaţiul Uniunii Europene, titularul dreptului de port şi folosire este obligat să solicite structurii arme, explozivi şi substanţe periculoase, care a eliberat permisul de armă, eliberarea Paşaportului European pentru Arme de Foc, document, care însoţit de invitaţia de participare la vânătoare sau după caz la un concurs de tir sportiv îi conferă titularului dreptul de a călători în interiorul U.E. cu armele înscrise în document.

[ link extern ]
Aici gasiti si detalii despre actele de care e nevoie pentru pasaportul european pentru arme de foc.

E site oficial insa mergeti la cei care v-au eliberat permisul, pare ca aveti nevoie de atat de autorizatie cat si de acel pasaport european pentru arme de foc pentru ca traversati macar Bulgaria (daca nu urmati alta ruta).
Turcia nu e in UE, daca nu e altcineva pe forum care sa va dea informatii suplimentare intrebati la ambasada lor. Poate e suficienta invitatia, organizatorii partidei nu va pot da detalii?