avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... adresa de numar postal pentru cladirea nr 2 de pe o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

adresa de numar postal pentru cladirea nr 2 de pe o parcela de teren

Buna ziua,
Doresc sa ma sfatuiti in urmatoarea speta:

Pe un teren Cc se afla construit un imobil din anii 1960, acesta are numar de adresa postala sa zicem Str Izvor nr 4. Propietari pe teren si imobil socrii si fica lor(care este actuala mea sotie)
In anii 2010 pe acelasi lot (in curtea casei sa zicem parintesti)eu si sotia am construit o casa a noastra.
In prezent in CF se afla intabulate la rubrica cladiri doua imobile/case si anume constructia C -1 (nr cad xxxxxx-C1 ceea a socrilor construita in anii 1960)si constructia C-2(nr cad xxxxxx-C2ceea construita de mine si sotia mea in anii2010)

Deci la adresa de imobil din CF adica Str Izvor nr 4 se afla Cladirea C-1 si Cladirea C-2. Am solicitat la primarie o adresa de nr postal pentru cladirea C2 ca sa fie diferentiate cele doua imobile prin adresa postala , scopul meu fiind ca vechea cladire C1 de la adresa Str Izvor sa poarte in continuare nr 4 iar pentru cladirea C2 de la aceeasi adresa str Izvor sa mi fie atribuit un numar diferit ( cum vor dorii dinsii 4/A sau 4/1 sau ce vor vrea)

Am fost la urbanismul de la primarie si am inteles ca nu vor cei de la compartimentul secretarului sa semneze adeverinta.

Va rog sa mi comunicati daca este corect si legal demersul meu , si eventual cind ma duc la comp secretar sa stiu daca pot avea sorti de izbinda si eventual sa le demontez argumentele de tip " nu se poate "X-(cu baza legala

Ce ma sfatuiti sa fac!!!!:
Nu ma duc la primarie pina nu am un raspuns de la dumneavoastra

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 15:41, 10 Februarie 2015
In Bucuresti "Orice imobil (teren cu sau fara constructie) se va identifica printr-o singura
adresa postala (categorie artera de circulatie, denumire artera de circulatie, numar
postal, sector)". Ca sa puteti obtine numar postal pe C2 trebuie sa dezmembrati terenul si veti primi numar postal pe terenul si constructia dvs. Este complicat. De ce va trebuie asa ceva?
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre intabulare teodosie113 teodosie113 In cazul cand intr-o curte sunt situate doua corpuri de cladire acestea au nr cadastrale si de intabulare diferite sau nr. cadastral si de intabulare este ... (vezi toată discuția)
Lamuriri cu privire la un extras de carte funciara, intabulare drept de proprietate absent pentru unele corpuri de cladire luciantiseanu luciantiseanu Buna ziua! Continuand aventura mea in incercarea de a-mi cumpara o casa (am mai postat o intrebare pe acest subiect), impreuna cu banca am descoperit o noua ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie - solutie ? FLORIN RADU FLORIN RADU ma adresez colegilor avocati, in principal, cu speta care suna asa: x are un teren si o casa C1. pe acelasi teren, construieste fara autorizatie de ... (vezi toată discuția)