Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare cladire persoana juridica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare cladire persoana juridica

Buna ziua, persoana juridica a inceput sa modernizeze o cladire veche in 2007-2008, dar din motive financiare aceasta nu a fost finalizata, valoarea fiind evidentiata in contul 231(valoarea modernizarii fiind mult mai mare decat valoarea contabila a cladirii existente ).Acum vrem sa vindem aceasta cladire pentru o persoana fizica.
Pot sa facturez fara TVA, conform CF.Art.141,alin(2).litera f?
Daca facturez fara TVA trebuie sa ajustezi TVA-ul dedus (aferent modernizarii)?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.Noapte buna.