Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copii

Am sarcina gemelara si as dori sa imi spuneti ce drepturi banesti am dupa nastere daca raman cu copii 1 an acasa sau daca raman 2 ani. Am inteles ca sunt diferite in functie de cat vreau sa raman in concediu de maternitate. Sunt angajata .
Va multumesc!
1. - Conecdiul de maternitate este format din 126 de zile = sracina si lauzie = prenatal si postnatal.
- Dvs. doriti sa intrebati de indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).

2. - Daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia pentru CCC este de cel putin 600 lei si cel mult 3.400 lei lunar.
- Daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia pentru CCC este de cel putin 600 lei si cel mult 1.200 lei lunar.
- La fiecare indemnizatie din cele de mai sus se adauga inca 600 lei lunar pentru celalalt copil din gemeni.

3. Deasemenea veti primi pentru fiecare copil o alocatie de stat pentru copii de 200 lei lunar pana la varsta de 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.