Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Utilizarea sumelor incasate ca penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Utilizarea sumelor incasate ca penalizari

Doresc să aflu dacă se pot achita facturi de utilităţi din penalităţile câştigate în instanţă pentru neplata cotelor lunare de întreţinere.
Menţionez că Asociaţia nu a plătit la furnizori penalităţi în urma plăţii la timp a celorlanţi locatari.
Care sunt reglementările în vigoare?
quot]dacă se pot achita facturi de utilităţi din penalităţile câştigate în instanţă pentru neplata cotelor lunare de întreţinere.

Conform dispozitii in vigoare ,utilizarea c/v penalitatilor percepute de asociatia de proprietari,L nr 230/2007
Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitătilor de întârziere vor face obiectul fondului de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociaŃiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
ynocentta, utilizator