Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauze abuzive contract cablu tv
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauze abuzive contract cablu tv

In noiembrie 2010 am incheiat un contract de furnizare servicii internet+cablu tv. In aprilie 2011 am solicitat firmei rezilierea contractului, in mai s-a aprobat, am predat aparatura, am platit ultima factura si .... nu am mai auzit de ei pana acum o luna de zile cand o firma de recuperari a datoriilor m-a contactat telefonic pentru a-mi aduce la cunostinta ca trebuie sa achit suma de 100 lei reprezentand taxa de reziliere a contractului inainte de termen.
Mai pot in aceasta situatie invoca clauzele abuzive din contract? Sau e deja tarziu?
daca este o taxa fixa, este contrara legii 161. cereti-le modul de calcul al taxei solicitate. in scris.
in plus, daca nu ati primit nicio factura, nu au temei sa va ceara banii.
puteti incerca sa invocati si prescriptia.
romibaro, utilizator