Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in lipsa acordului uneia dintre parti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in lipsa acordului uneia dintre parti

Sora mea se afla in divort fara partaj. Nu au masina, casa, copii, bijuterii sau alte bunuri de valoare impreuna. Ea a introdus cerere de divort pe motiv ca el este alcoolist si nu realizeaza venituri. El se angajeaza cate o luna - doua si pe urma ce castiga sta in carciuma toata ziua. Este obligatoriu ca el sa formuleze intampinare la cererea ei de divort? El nu vrea sa divorteze. Ce poate ea sa faca?
Divortul se va pronunta indiferent daca sotul depune sau nu intampinare.
Sora sa se prezinte la fiecare termen de judecata, propune probe. In cazul in care nu se descurca poate sa apeleze la un avocat.
Important este ca sora dvs sa propuna probe prin care sa faca dovada motivelor ce duc la imposibilitatea continuarii casniciei,probe ce urmeaza a fi administrate,dosarul urmandu-si cursul indiferent de pozitia procesuala adoptata de parat.