Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune impotriva respingerii cererii de recuzare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune impotriva respingerii cererii de recuzare

In conditiile in care cererea de recuzare a fost respinsa pe motiv de netimbrare, desi am depus chitanta care atesta plata taxei de timbru, am vreo posibilitate de actiune impotriva incheierii de respingere a recuzarii? De exemplu recurs,....etc
Cererea de recuzare nu v-a fost respinsa ci anulata ca netimbrata in cazul in care acesta este motivul. Incheierea de respingere poate fi atacata doar odata cu hotararea asupra cauzei in conditiile art. 53 din Codul de procedura civila.

Art. 53: Cai de atac
(1) Incheierea prin care s-a respins recuzarea poate fi atacata numai de parti, odata cu hotararea prin care s-a solutionat cauza. Cand aceasta din urma hotarare este definitiva, incheierea va putea fi atacata cu recurs, la instanta ierarhic superioara, in termen de 5 zile de la comunicarea acestei hotarari.
Art.53.Cai de atac(1) NCPC"Incheierea prin care s-a respins recuzarea poate fi atacata numai de parti,odata cu hotararea prin care s-a solutionat cauza.Cand aceasta din urma hotarare este definitiva,incheierea va putea fi atacata cu recurs,la instanta ierarhic superioara in termen de 5 zile de la comunicarea acestei hotararii."