Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand se considera pensionat un angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand se considera pensionat un angajat

Buna seara.
Va rog mult sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea speta
Unui salariat al societatii comerciale X i s-a desfacut contractul de munca pe motiv de pensionare la data de 31.12.2015 . Societatea X nu are CCM incheiat ( acesta a expirat) totusi, Consiliul de administratie al societatii a adoptat o grila unica de salarizare aplicabila din 01.01.2015 in care se prevede acordarea unui premiu la pensionare.
INTREBARE Fostului salariat i se aplica aceasta grila de salarizare? Avand in vedere ca acestuia i s-a desfacut CIM-ul in 31.12.2014.
Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti

Nu i se aplica acea grila , intrucat ea a intrat in vigoare dupa incetarea raportului de munca.
Deci nu mai beneficiaza de premiul de pensionare.Multumesc pentru raspuns.
In opinia mea, nu are cum sa beneficieze , intrucat incetarea c.i.m. a avut loc inainte de intrarea in vigoare a acelei grile.
De fapt, incetarea CIM a avut loc in data de 01.01.2015 . In decizia de desfacere a CIM data la 31.12.2014 se prevede : ,, Incepand cu data de 01.01.2015 CIM-ul salariatului X se desface...In aceasta situatie beneficiaza sau nu de premiu?
Este discutabil, daca luam in discutie mai multi factori.