Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta -Proces de evacuare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta -Proces de evacuare

Buna ziua.Sunt intr-un proces de evacuare si in sedinta publica Instanta a hotarat in numele legii decide :DISPUNE evacuare paratului din imobil ---Cu drept de apel in 5 zile de la pronuntare . Nu inteleg de ce din moment ce dispune evacuarea ii mai da si drept de apel si binenteles a facut uz de el .La ce modalitati de atac impotriva mea ii mai raman in stagiu asta a procesului .Pot apela deja la un executor judecatoresc pentru al evacua sau ma retine ceva? Ms anticipat pentru raspunsuri .Se pare ca daca nu esti in tara sa umbli numai pe la judecatorie, un proces de evacuare poate dura si doi an i#-o
Pai paratul mai are inca cai de atac, atat ordinare cat si extraordinare.
Acum s-a finalizat judecata pe fond. Paratul poate face un apel, iar dupa apel, va putea face recurs. Daca nu va fi multumit nici atunci, va mai putea face eventual o contestatie in anualare sau o revizuire. Finalmente, ca sa lungeasca toata treaba se poate duce si la cedo. Nu spun ca asa va si face, v-am enumerat doar ce ar putea face.
Prin ce modalitate ati solicitat evacuarea ?