Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Preintimpinarea inscrierii pe incidente de plati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Preintimpinarea inscrierii pe incidente de plati

Va rog sa ma ajutati am o mare problema

Am inscris intr-un BO o suma eronata partenerul refuza sa mi-l inapoieze Am anuntat banca unde am contul,dar ce trebuie sa fac ca sa nu fiu inscrisa in incidente de plati termenul este peste citeva zile
i-am trimis prin executor judecatoresc Notificare
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat cum sa evit inscrierea pe incidente de plati
Buna seara.Principiul anulării actului subsecvent ca o consecinţă a anulării actului juridic principal nu se aplică în cazul biletului la ordin dat fiind caracterul general şi abstract al obligaţiilor cambiale, autonome şi independente faţă de raportul juridic fundamental care i-a dat naştere şi faţă de care se comportă ca o obligaţie de sine stătătoare. Altfel spus posesorul legitim al titlului de valoare îşi exercită dreptul şi emitentul titlului execută obligaţia în temeiul titlului, şi nu în baza raportului juridic care a ocazionat emiterea titlului
(Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie Secţia comercială decizia nr. 3410 din 14 noiembrie 2008)
In concluzie nu prea aveti ce face sfatul meu este sa contactati totusi un avocat care va studia intreaga documentatie si va stabili daca exista alte solutii legale de solutionare a problemei