avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Preintimpinarea inscrierii pe incidente de plati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Preintimpinarea inscrierii pe incidente de plati

Va rog sa ma ajutati am o mare problema

Am inscris intr-un BO o suma eronata partenerul refuza sa mi-l inapoieze Am anuntat banca unde am contul,dar ce trebuie sa fac ca sa nu fiu inscrisa in incidente de plati termenul este peste citeva zile
i-am trimis prin executor judecatoresc Notificare
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat cum sa evit inscrierea pe incidente de plati
Cel mai recent răspuns: Adrian Voican , Avocat 19:41, 14 Iunie 2009
Buna seara.Principiul anulării actului subsecvent ca o consecinţă a anulării actului juridic principal nu se aplică în cazul biletului la ordin dat fiind caracterul general şi abstract al obligaţiilor cambiale, autonome şi independente faţă de raportul juridic fundamental care i-a dat naştere şi faţă de care se comportă ca o obligaţie de sine stătătoare. Altfel spus posesorul legitim al titlului de valoare îşi exercită dreptul şi emitentul titlului execută obligaţia în temeiul titlului, şi nu în baza raportului juridic care a ocazionat emiterea titlului
(Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie Secţia comercială decizia nr. 3410 din 14 noiembrie 2008)
In concluzie nu prea aveti ce face sfatul meu este sa contactati totusi un avocat care va studia intreaga documentatie si va stabili daca exista alte solutii legale de solutionare a problemei



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Biletul la ordin mare nedumeriri winnie20 winnie20 Am mare nevoie de ajutorul vostru. Mama mea are o speta foarte grea, zicem noi, de rezolvat iar practica judiciara este destul de subtirica in domeniu. Cazul ... (vezi toată discuția)
Poate fi executat un administrator de catre banca? beatrice3108 beatrice3108 spuneti-mi ,va rog,cat de legala este actiunea unei banci de a executa administratorul unei firme in vederea recuperarii unui credit contractat de societatea ... (vezi toată discuția)
Opozitie la executare bo Irina S. Irina S. Pot invoca in cadrul opozitiei la executare faptul ca sumele din BO si pentru care s-a inceput executarea silita au fost achitate? (vezi toată discuția)