Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pieton lovit pe marcaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pieton lovit pe marcaj

Buna ziua, colegul meu de serviciu a lovit pe trecerea de pietoni o doamna in varsta. Sustine ca mergea cu viteza redusa insa a alunecat pe gheata. Doamna va fi internata doar 1 zi, se pare ca nu prezinta probleme grave insa politia i-a pus in vedere ca daca nu se ajunge la o impacare atunci ii va fi luat permisul pentru 90 de zile. Daca se vor impaca, atunci suspendarea permisului ar opera doar 30 de zile. Ceea ce nu inteleg este la ce tip de impacare face referire Politia, ca nu cred ca s-a savarsit vreo infractiune. Pe Noul Cod Penal nu este nici macar vatamare corporala din culpa fiindca soferul nu era sub influenta alcoolului sau vreunei substante psihoactive. Exista impacare in materie contraventionala care sa influenteze numarul de zile de suspendare a permisului sau politistul greseste? Va multumesc anticipat pt raspuns.
Nu greseste politistul. Treaba sta asa: dpdv a codului penal va incadrati la lovire sau alte violente sau vatamare corporala (dar mai sigur la prima, dat fiind zilele de ingrijiri), unde opereaza plangerea prealabila pentru punerea in miscare a urmaririi penale, de asta va spune politistul sa va impacati cu victima, caci daca nu, se aplica 90 zile suspendare permis cf 0ug 195. Daca va impacati cu victima, police va aplica doar suspendarea 30 zile pentru neacordare prioritate pieton pe trecere.