Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pieton lovit pe trecere, consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pieton lovit pe trecere, consecinte

am lovit un pieton pe trecerea seara nu cred ca e asa grav am duso la spital nu are fracturi are traumatisme si un hematom picior a ramas internata pt drenaj hematom,ce consecinte pot avea...la ce sa ma astept,bineinteles ca sunt aproape de victima in acest timp si o sa incerc o impacare..va multumesc
Dacă victima va avea mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale veți fi urmărit penal pentru vătămare corporală din culpă, asta în cazul în care nu erați sub influența băuturilor alcoolice sau a unor substanțe psihoactive, etc. (art. 196 Cod penal).
În situația în care veti scăpa de acuzația penală, vi se va suspenda permisul de conducere și veți fi sancționat contravențional, urmând ca dvs. să suportați cheltuielile. Cel mai bine ar fi să îi oferiți ajutorul persoanei vătămate.

dolimp a scris:

urmând ca dvs. să suportați cheltuielile....

Cheltuielile sunt suportate de polita RCA :)
nu cred va avea peste 90 de zile ,pe ce perioada imi va fi suspendat permisul si cine hotaraste acest lucru politia sau parchetul?respectiv amenda