Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... concediul medical
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

concediul medical

buna ziua , ma numesc plesea enache, as vrea sa stiu daca comcediu medical se ia in considerare , sau se scade din vechime
Perioada de concediul medical nu este vechime in munca dar este stagiu de cotizare la pensie deoarece din indemnizatia aferenta se retine si se plateste contributia la pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
~ Conținut șters la cerere ~
Slavinia a scris:

Nu reprezintă vechime în muncă, dar se ia în calcul la pensionarea pentru limită de vârstă, constituind stagiu asimilat.

Nu este stagiu asimilat stagiului de cotizare este chiar stagiu de cotizare la pensie.
va multumesc,