avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii de interes public

Buna ziua,
am solicitat unei primarii comunicarea contractului de vanzare cumparare incheiat intre aceasta si o persoana fizica. Primaria a refuzat. Sunt indreptatit sa mi se comunice acest contract?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:01, 12 Februarie 2015
da, daca au refuzat trimiteti o reclamatie administrativa catre primar, apoi daca refuza va adresati instantei( cititi legea 544/2001)
Mai intai vedeti care sunt informatiile de interes public - Legea nr.544/2001 - si apoi actionati in concesinta.

Nu toate informatiile detinute de primarii sunt publice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspuns la reclamatie dumitruufo dumitruufo Cum pot sa actionez daca o institutie (ARR) nu-mi raspunde la o reclamatie in termenul legal? (vezi toată discuția)
Directia de investitii, administratia domeniului public sau primaria? dacmoto dacmoto Buna ziua, Am trimis o adresa catre Directia Investitii, Administratia Domeniului Public si Dezvoltare Urbana Sector 4 pentru a mi se comunica informatii ... (vezi toată discuția)
Plangere la sectia de contencios administrativ shoni17 shoni17 Buna ziua, Va rog sa descrieti procedura de inaintare a unei plangeri la sectia de contencios administrativ in legatura cu refuzul tacit de a raspunde la o ... (vezi toată discuția)