Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii de interes public

Buna ziua,
am solicitat unei primarii comunicarea contractului de vanzare cumparare incheiat intre aceasta si o persoana fizica. Primaria a refuzat. Sunt indreptatit sa mi se comunice acest contract?
Multumesc.
da, daca au refuzat trimiteti o reclamatie administrativa catre primar, apoi daca refuza va adresati instantei( cititi legea 544/2001)
Mai intai vedeti care sunt informatiile de interes public - Legea nr.544/2001 - si apoi actionati in concesinta.

Nu toate informatiile detinute de primarii sunt publice.