Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal si suspendarea CIM in perioada de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal si suspendarea CIM in perioada de proba

Buna ziua,
Am fost angajat la noul loc de munca in data de 7 ianuarie, cu o perioada de proba de 90 de zile. Avand in vedere ca in urmatoarele zile urmeaza sa mi se nasca un copil, si voi avea parte de 5 zile libere, eram curios daca acest concediu de paternitate suspenda cele 90 de zile sau nu?
Multumesc
art.51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
c) concediu paternal;

Suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatului este facultativa si nu obligatorie.

Daca se decide suspendarea c.i.m. pe durata concediului paternal , atunci perioada de proba este suspendata pe durata acestuia.

art.49 (6) C.mun. - In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.