Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Implicatii persoana fizica (nu PFA)- angajare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Implicatii persoana fizica (nu PFA)- angajare ingrijitor

Mi-ati putea spune, va rog, care sunt implicatiile privind angajarea unui ingrijitor pentru o casa personala (fara a fi persoana fizica autorizata)?
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze persoana angajator in ceea ce priveste angajarea? Se face un contract de munca obisnuit, care se inregistreaza la ITM...
Cum se platesc asig. soc. si fd. speciale?
Imi puteti indica anumite surse pentru documentare?

2. In situatia in care o societate comerciala nu are punct de lucru (sediu secundar) la locatia X, dar are drepturi de folosinta asupra spatiului respectiv in baza unui contract de comodat, poate sa aiba angajati in acea locatie (persoanele respective se ocupa de ingrijirea acelei locatii)? daca da, care ar fi justificarea? daca nu, cum as putea sa fac sa se poata? societatea nu are ca obiect de activitate prestari servicii.