Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna ziua
Lucrez la o institutie publica pe post de casier-magaziner cu studii medii,in anul 2009 am terminat Fac. Management Financiar Contabil -specializarea contabilitate si informatica de gestiune ,am depus o cerere la sediul unitatii in anul 2015 cu trecerea de la studii medii la studii superioare.,raspunsul a fost negativ.Asi dori sa-mi spune-ti de ce ,in baza carei legi nu au fost de acord.Mentionez ca salarul il am ce-l de casier fara nici o marire ,cum prevede legea.
1. Functia de casier-magaziner nu necesita studii superioare, acesta poate fi unul dintre motivele refuzului.

2. Angajatorul , chiar daca este vorba de sectorul bugetar, nu este obligat prin lege sa modifice raportul de munca in situatia in care un salariat a absolvit studii superioare.