Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Act vanzare cumparare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Act vanzare cumparare masina

Buna seara ,
Cineva spunea zilele acestea ca in ce priveste vanzarea cumpararea masinilor sa schimbat ceva in legislatie astfel :
1.Vanzatorul anunta scris politia de vanzarea masinii si numele noului propietar.
2.Actul de vanzare cumparare nu mai este valabil doar 30 zile astfel cumparatorul nu mai poate fi obligat sa imatriculeze masina pe numele lui in 30 zile si sa schimbe certificatul de imatriculare.
3. In baza actului de vanzare cumpare in cazul in care certificatul de imatriculare este retinut ,cumparatorul il poate ridica el de la politie si nu doar propietarul de drept cum era pana acum.
4.Faptul ca vechiul propietar sau politia nu il poate obliga pe cumparator sa imatriculeze masina pe numele sau si ca politia nu ii mai poate ridica certificatul pentru neamatricularea in 30 de zile.

Sunt reale aceste aspecte si prin ce legislatie au fost reglementate?
foarte interesant subiectul! il voi urmari,pentru ca si eu am vandut o masina si vreau sa stiu ce obligatii are cumparatorul vis-a-vis de noul statut al masinii. Din acest motiv am publicat raspuns,ca sa pot urmari subiectul.
totusi,ati auzit ceva in acest sens?
Indiferent de metoda prin care se dobandeste bunul mobil cumparare cu factura sau cu contract de vanzare-cumparare, contract de leasing, mostenire, cedare, inmatriculata deja in Romania sau achizitionata din afara tarii,cumparatorul proprietar are obligatia, conform Codului Fiscal, sa o declare in vederea impozitarii, la Directia de Taxe si Impozite de care apartine, in termen de 30 de zile de la data dobandirii.
In cazul in care se depaseste termenul, proprietarul bunului mobil va fi obligat la plata unei amenzi, care in cazul persoanelor fizice este de 35 de lei, iar in cazul persoanelor juridice, 120 lei
Valorile amenzilor pot sa difere de la o localitate la alta, in functie de regulile primariilor locale
1.Vanzatorul anunta scris politia de vanzarea masinii si numele noului proprietar.

Nu politia e anuntata ci DRPCIV cf Ordinului MAI 1501/2006 de catre titularul acestuia (adica cumparatorul):
Art.2 - (2) În cazul schimbarii oricaror date inscrise in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, titularul acestuia este obligat sa solicite autoritatii emitente eliberarea unui nou astfel de document, in termen de cel mult 30 de zile de la data la care a survenit modificarea.

Este nevoie de actele de la art. 7
(1) Înmatricularea permanenta sau inmatricularea temporara se efectueaza pe baza urmatoarelor documente:
a) cererea solicitantului. În cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul in virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita in cerere;
b) fisa de inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. În cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de inmatriculare completata cu datele acesteia. În cazul inmatricularii temporare pentru export nu este necesara viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale;
c) cartea de identitate a vehiculului, in original si in copie;
d) documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, in original si in copie;
e) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie. În situatia in care in certificatul de inmatriculare urmeaza a fi inscrisa si o alta persoana, se vor prezenta actul de identitate sau, dupa caz, documente care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie;
f) dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, in termenul de valabilitate a acesteia, cu exceptia autovehiculelor si remorcilor noi;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, in termenul de valabilitate a acesteia;
h) dovada efectuarii formalitatilor vamale de import definitiv sau temporar pentru inmatricularea temporara, in cazul autovehiculelor si al remorcilor dobandite din strainatate, in cazurile prevazute de lege, in original sau copie legalizata a acesteia;
i) dovada platii taxei de inmatriculare, stabilita potrivit legii;
j) incepand cu data de 1 ianuarie 2007, dovada platii taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, stabilita potrivit legii;
k) dovada platii contravalorii certificatului de inmatriculare;
l) dovada platii contravalorii placutelor cu numarul de inmatriculare;
m) certificatul de autenticitate al vehiculului, cu exceptia vehiculelor noi, a autovehiculelor destinate competitiilor sportive si a vehiculelor istorice;
n) procura speciala, dupa caz.

2.Actul de vanzare cumparare nu mai este valabil doar 30 zile ...

Ati inteles gresit. Nu e vorba de valabilitatea actului ci de obligatia de declarare a vanzarii la organule fiscale (atat vanz. cat si cump. declara fiecare in dreptul lui). A disparut cauza de nulitate absoluta a actului determinata de vanzarea fara trasmiterea catre cump. a certificatului fiscal care atesta absenta debitelor catre bugetul local. Partile sunt in continuare obligate sa declare vanzarea si sunt pasibile de amenzi daca nu sunt indeplinite obligatiile declarative.

4. Vechiul proprietar il poate obliga pe cump. sa declare fiscal auto., nu sa-l inmatriculeze. Obligarea se face judiciar si se numeste actiune in constatare (evident introdusa de vanz. care urmareste radierea auto. din roul sau fiscal si impunerea lui pe rolul cump.).
Asta daca cump. nu se conformeaza obligatiei legale pe care o are:
ART. 264 Dobândiri şi transferuri ale mijloacelor de transport
(4) Orice persoană care dobândeşte/înstrăinează un mijloc de transport sau îşi schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială îşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită.
Va multumesc mult!!!
problema este: vanzarea s-a facut cu contract de vanzare-cumparare,fostul proprietar a fost scos de la plata impozitului;
intrebarea este: noul proprietar este obligat ca intr-un anumit termen sa inmatriculeze masina pe numele sau sau poate circula cu talonul fostului proprietar;
fostul proprietar este obligat ca intr-un anumit termen sa declare la politie ca a vandut masina si ca nu mai este el proprietar?