avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Buna seara ,

Posed un autoturism inmatriculat inainte de legea privind taxa de prima inmatriculare din 2007 al carui titular este tatal meu si din pacate a decedat in 2010 , doresc ca mama mea sa intre in posesia automobilului prin intermediul unei succesiuni dar nu stiu daca trebuie sa platesc acea taxa de inmatriculare exorbitanta.

Cel mai recent răspuns: onixcola , utilizator 18:44, 16 Februarie 2015
Sa zic mai pe scurt de ce am pus aceasta intrebare , eu acum fac asigurarea pe numele
propietarului din carte si talon (cel al defunctului) ca sa fie legal , dar iarasi legal zice ca
orice act facut in numele unei persoane decedate este considerat un act nul ;Deci eu daca
Doamne fereste produc un accident asigurarea mea imi va cere sa vina titularul si daca va
vede ca polita de asigurare este pe o persoana decedata , probabil nu o va recunoaste si
asa intru in altele..(etc), in schimb am fost implicat intr-un accident din vina celeilalte parti
iar asigurarea lui mi-a cerut titularul si i-am explicat si a zis ca pot aduce certificatul de deces
sa tina loc de titular, dar in cazul din urma sunt cel pagubit ci nu despagubitorul.
Deci intrebarea este: Dupa aceasta succesiune , mama mea poate fi considerata titularul masini in caz de eu voi fi cel care a provocat accidentul (adica asigurarea mea o v-a recunoaste pe ea ca si titular , chiar daca asigurarea se face obligatoriu pe numele celui
din carte si talon.) ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Auto inregistrat pe numele unei persoane decedate ariaint ariaint Buna ziua, detin un autoturim inmatriculat pe numele bunicii din motive fiscale respectiv impozit 0 deducere in baza legitimatiei de veteran de razboi. Tinand ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto sainescualex1997 sainescualex1997 buna ziua mi-a fost retinut talonul auto pentru ca nu am avut contract de vanzare cumparare, as putea sa inscriu masina din nou fara certificat? am doar cartea ... (vezi toată discuția)
Taxa de mediu auto furat din strainatate alin_mocanu alin_mocanu Buna ziua! In anul 2010 am cumparat un autoturism din Targul Auto Vitan, de la o persoana fizica din Romania, autoturismul fiind inmatriculat in Germania, dar ... (vezi toată discuția)