Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizitare copii daca nu exista divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizitare copii daca nu exista divort

Buna ziua, am si eu o speta.
De cca 2 luni sotia mea a plecat de acasa in urma unui scandalcu copi,i la socri. Scandalul a pornit de la infidelitatea sotiei mele. Pana in acest moment sotia nu a cerut divortul si nici eu nu am cerut intrucat nu doresc acest lucru desi ea doreste.
Problema mea este ca nu ma lasa sa imi vad copii, politia nu poate interveni intrucat codul familiei nu le permite. Mijloc de comunicare cu sotia nu exista la fel si impacare nu exista.
Va rog sa imi spuneti in ce masura imi pot vedea copii. Precizez ca copii mei au virste de 9 ani respectiv 3 ani.
Cu stima.
Cereti in instanta pe calea ordonantei presedintiale stabilirea unui program pt relatii personale cu copiii.
Pe calea dreptului comun stabilirea locuintgei copiilor la mama si un program de vizita pt dvs.