Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

As dori sa stiu care este cea mai simpla ,sigura si mai putin costisitoare metoda de partajare a bunurilor comune in timpul casatoriei atat timp cat ambii soti sunt de comun acord avand si un copil minor .Din mai multe bunuri comune sotul este de comun acord sa cedeze un apartament sotiei si fiului iar celelalte ramanand bunuri comune in continuare . Mentionez totul de comun acord ,mai ales ca sotul nu mai locuieste de un an in acel imobil vrand sa paraseasca tara ,iar problema divortului nu s-a pus inca ,fiind copilul la mijloc. Acesta din urma v-a implini 18 ani peste 2 luni . Ma intereseaza care ar fi metoda cea mai sigura si de necontestat in caz de divort .
cristina252, utilizator
Partajul efectuat în procedura medierii vă scutește de jumătate din taxa de timbru, plătind doar 1,5 % din taxa de 3% datorată, prin raportate la masa partajabilă ( oug 80/2013)
Si cu onorariul mediatorului va duceti la 4 % - mai mult sau mai putin.
Da, unele proceduri sunt mai ieftine, altele mai scurte, altele mai sigure etc. Cea mai buna varianta nu exista, exista insa cea mai buna varianta pentru o persoana anume.
Pentru a ajunge la cea mai buna varianta pentru dv., informarea este primul pas. Pentru a sti ce e mai ieftin, trebuie sa faceti calcule pe fiecare sitguatie in parte .

Oricum, ar trebui sa intelegem ce act doriti sa incheiati, caci nu imi e clar: ce vrea sa cedeze, cui, care e finalitatea urmarita?
Daca metoda e cea mai ieftina, nu e musai cea mai buna si invers. Nu exista un act numit ”Cel mai bun act pentru toate si pentru toti”, caci daca ar fi asa, n-ar mai intreba nimeni pe forum, ar incheia direct Cel mai bun act.