Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare usoara, culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare usoara, culpa

Buna seara, azi am facut o nefacuta, si sunt oarecum nelamurit.
La iesirea de pe o straduta secundara, semnalizez dreapta, ma asigur stanga - liber, si ies 1 metru cu masina, in acest timp de pe contrasens PE BANDA MEA, ma loveste in plin un taximetrist "neatent" ce era antrenat intr-o discutie telefonica.
I-am dat copii de pe asigurare, permis, convins ca este vina mea, urmand ca maine sa completam acel formular de intelegere amiabila.
Totusi dupa cateva discutii cu niste prieteni ... am ramas putin in dubii si sper sa ma lamureasca cineva:
Este vina mea sau ba ?
Va multumesc!
Daca nu era linie continua acolo (pentru celalalt participant), atunci dvs. trebuia sa va asigurati stanga /dreapta, nu? Nu aveati stop, sau cedeaza trecerea? Ce se face la intalnirea cu astfel de indicatoare? Verificati codul rutier.
Nici stop, nici cedeaza trecerea, lipsa marcaj .....
Lipsa marcaj (lipsa interdictie pentru el) + prioritate de dreapta (data de dvs.) ... ati comis-o.
Multumesc pentru lamurire, asa stiam si eu, nu incercam sa gasesc o portita legislativa, doar ca m-am lasat bagat in ceata de niste "cunoscatori" :)
Daca faceti procedura amiabila nu aveti nicio problema, si asta e, data viitoare sunteti atent, bine ca nu a fost mai rau.