Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Donatie din strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Donatie din strainatate

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie financiara mai rea si un prieten, persoana fizica, din Olanda (fost coleg de munca si de apartament) vrea sa-mi doneze 2000 de euro fara nicio obligatie prin transfer bancar. Trebuie sa fac vreun act cu el? Trebuie sa raportez acest lucru la finante?

Multumesc anticipat!
nu.
Am uitat sa precizez ca persoana respectiva nu are cetatenie romana ci cetatenie olandeza. Schimba acest lucru ceva?