Forum Discuţii juridice Executare silită Punere in executare hotarare pronuntata intr-un stat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Punere in executare hotarare pronuntata intr-un stat membru

Buna ziua,
am urmatoarea intrebare:
pentru punerea in executare a unei hotarari judecatoresti pronuntate in materia dreptului civil - faliment, prin care o persoana a fost obligata la plata unor sume de bani, este necesara parcurgerea etapei de recunoastere si investirii cu formula executorie ? sau executorul judecatoresc prin incheiere poate admite cererea de incuviintare a executarii silite in baza copiei traduse si apostilate a hotararii ?

Multumesc.
Este necesara parcurgerea etapei de recunoastere si investire cu formula executorie.
Este un ,,apanaj" al justitiei din fiecare stat sa cenzureze hotararile date de justitia altui stat, tine de atributele care definesc suveranitatea unui stat.
DlGoe, utilizator