Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXA AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXA AUTO

Am primit in urma procesului de recuperare taxa auto decizia si graficul pe 5 ani. Eu am platit 2269 lei in 2008 si acum primesc transa 1= 454 lei plus dobanda 177plus 110 chelt. jud. Acolo scrie ca suma platita se actualizeaza cu ics 100 adica 0 lei conform cu institutului de statitica. In ordonnta scrie ca sumele se actualizeaza. Din 2008 si pana acum nu trebuia sa fie o anumita suma? La mine scrie ics100 val,=0 lei. Va multumesc pt. raspuns.
[ link extern ]
In speta d-voastra s-a tinut cont de Hotararea CJUE in cauza C‑565/11?
Ati avut angajat un aparator?

Concluzia, pe scurt.
Pentru aceste motive, Curtea (Camera a treia) declara:
Dreptul Uniunii trebuie interpretat in sensul ca se opune unui regim national, precum cel in discutie in litigiul principal, care limiteaza dobanzile acordate cu ocazia restituirii unei taxe percepute cu incalcarea dreptului Uniunii la cele care curg incepand din ziua care urmeaza datei formularii cererii de restituire a acestei taxe.

DlGoe, utilizator
Am avut avocat dar actualizarea indicelui pretului de consum nu se face de la data platii adica 2008 pana in prezent ca asa scrie in ordonanta restituirea sumelor actualizate ? Dobanda este calculata din 2008. dar actualizarea ipc-ului nu.
16daniela, utilizator