Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Excludere asociat firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Excludere asociat firma

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti in cazul unei firme cu 3 membri,in conditiile in care sunt 2 administratori si un asociat,care sunt sansele de excludere a 2 dintre ei un asociat si un administrator. Pentru ce motive ii poate exclude unul dintre administratori pe ceilalti doi?
Buna ziua,

Un asociat poate fi exclus dintr-o societate, in cazul in care incalca prevederile Actului Constitutiv sau in cazul in care savarseste fapte ce prejudiciaza societatea.
Procedura este prevazuta in cuprinsul art.222-225 din nr. 31/1990.

O zi buna!
~ Conținut șters la cerere ~