Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna seara,

Tatal meu este pensionar cu o vechime in munca de 44 ani, perioada lucrata in acord global.

A solicitat Casei de Pensii sector 6 recalcularea pensiei privind acordul global, avand in vedere ca in perioada dinainte de revolutie se lucra in acord global.

Aceasta cerere i-a fost respinsa, drept pentru care a facut contestatie impotriva deciziei Casei de Pensii sector 6 la Conflicte de munca.

Ulterior a primit o intampinare pentru procesul la care trebuie sa se prezinte pe 30 martie 2015.

Motivatiile Casei de Pensii sunt urmatoarele:

- se considera ca fiind netemeinica si nelegala solicitarea sa avand in vedere dispozitiile art. 165 din Legea nr. 263/2010 coroborat cu dispozitiile art. 127 alin. 2 din HG nr. 257/2011 care prevad clar care sunt sporurile ce se pot valorifica la stabilirea si / sau recalcularea pensiei, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, acestea fiind mentionate in anexa nr. 15

- la determinarea punctajelor anuale, corespunzatoare perioadelor de activitate lucrate pana la data de 01 aprilie 2001 se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, asa cum sunt inregistrate in carnetul de munca.

- prin dispozitiile decretului nr. 92/1976 care reglementeaza datele ce se inscriu in carnetul de munca, coroborat cu OMM nr. 136/1976 pentru aprobarea metodologiei de intocmire, completare si pastrare raportat la prevederile art. 165 din Legea nr. 263/2010 care dispune ca, la determinarea punctelor anuale pana la intrarea in vigoare a prezentei legi se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca

- concluzia : Se respinge actiunea ca fiind neintemeiata in baza: art. 205-208 NCPC, Legea nr. 263/2010 si dispozitiile art. 127 alin. 1 din HG nr. 257/2011, Legea nr. 49/1992, dispozitiile art. 12 alin. 1 lit. a din Legea nr. 57/1974 si dispozitiilor art. 2 din Decretul nr. 389/1972 si Decizia nr. 19 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

De asemenea in aceasta intampinare se mentioneaza si faptul ca in cazul in care se va admite cererea, se solicita luarea in vedere a dispozitiilor art. 107 alin 5 in sensul ca sumele rezultate in urma recalcularii drepturilor se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

Tatal meu a scris in contestatia pentru Tribunal ca prin decizia nr. 19/17.10.2011 publicata in M.O. nr. 824/22.11.2011, Inalta Curte de Casatie si Justitie a solutionat favorabil recursul in interesul legii privind stabilirea si recalcularea pensiilor din sistemul public provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, hotarand astfel:

"In interpretarea dispozitiilor art. 2 lit. e art 78 si art 164 alin 1 si 2 din legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si ale art. 1 si 2 din O.U.G. nr. 4/2006 privind recalcularea pensiilor din sistemul public provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, stabileste ca formele de retribuire obtinute in acord global prevazute de art. 12 alin 1 lit a din legea retribuirii dupa calitatea si cantitatea muncii nr. 57/1974 vor fi luate in calcul la stabilirea si recalcularea pensiilor din sistemul public daca au fost incluse in salariul brut si s-a platit contributia la sistemul de pensii".

M-ar interesa ce ar putea spune tatal meu in sustinrea cauzei sale la proces pentru a putea obtine dreptul sau in fata Casei de pensii.

As vrea sa ma ajutati cu o sugestie pentru ca nu tatal meu nu detine studii juridice si nici nu isi poate permite plata unui avocat.

Mentionez ca au fost colegi care au beneficiat din partea Justitiei de aceste drepturi.

Astept raspunsurile dumneavoastra.

Cu multumiri,

Raluca Niculescu
perlutza, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.
Adeverinta privind veniturile realizate in acord global a fost depusa ulterior inregistrarii cererii de pensionare.

Drept urmare, astept raspunsul dumneavoastra referitor la data acordarii sumelor aferente recalcularii pensiei.

O seara buna!

Raluca Niculescu
~ Conținut șters la cerere ~