Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura Automobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura Automobil

Daca o persoana a cumparat masina pe numele tatalui, este nevoie de procura sau imputernicire ca aceasta persoana sa foloseasca masina pe teriotoriul Romaniei, risca amenda sau ceva daca este oprita de politie?
Srb, utilizator
Daca actele masinii sunt in regula (talon, asigurare, permis), nu.
Adica daca ai la tine talon/permis/rca/buletin mai trebuie si procura?
Asa am inteles de la notar ca asa ar fi noua lege rutiera. Poate a facut o gluma?
Srb, utilizator
o gluma proasta :)
Nu aveti nevoie decat de actele masinii.
Deja astazi de dimineata un al doilea notar imi spune ca este obligatoriu sa am contrat de comodat daca ma aflu la volanul unei masini care nu imi apartine in acte.
Nu inteleg,nu gasesc legea pe nicaieri, doar sa zica asa ca sa ia un ban in plus?
Numai daca iesiti cu masina afara din tara.Pentru a conduce autovehiculul in Romania nu aveti nevoie . Este un contract de comodat, nu procura.