Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ipoteca pe apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ipoteca pe apartament

asociatia de proprietari poate pune ipoteca pentru un debit de 5300 de lei?
Asociatia isi poate inscrie privilegiul imobiliar in cartea funciara, iar in cazul in care bunul se va instraina, asociatia va avea rang prioritar pentru debitul pe care il datorati.
acum eu pot face un imprumut ipotecar daca am platit debitul fata de ei?
in situatia in care ati achitat integral debitul,prezentati la cadastru documentul justificativ in vederea radierii sarcinii
Raspunsul e clar: NU !
Nu s-a facut un contract ipotecar ....
in legatura cu ipoteca impusa de asociatie am platit suma de 3150 debit in octombrie 2014 iar pentru suma de 2150 reprezentand penalitati am facut un angajament de plata cu apaterm galati de scaderea penalitatilor platind direct la ei o perioada de 12 luni doar factura caldurii, Intrebare--- pot scoate acum adeverinta ca am platit debitul si cu angajamentul de plata anexat sa scot apartamentul de sub aceasta ipoteca?