Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ultimul termen al unui proces penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ultimul termen al unui proces penal

buna ziua,ieri am avut ultimul termen intr-un proces penal,imi puteti spune in cat timp se va pronunta instanta?daca e cu executare sau nu,din cate am inteles de la avocatul meu voi primi acasa o instiintare,de la tribunal,si mai am o intrebare pot verifica online decizia,sau pronuntarea judecatoriei,scuze dar nu ma pricep de loc sa vorbesc in termen penal.mersi
Art. 407 NCPP

Comunicarea hotărârii

(1) După pronunţare, o copie a minutei hotărârii se comunică procurorului, părţilor, persoanei vătămate şi, în cazul în care inculpatul este arestat, administraţiei locului de deţinere, în vederea exercitării căii de atac. În cazul în care inculpatul nu înţelege limba română, o copie a minutei hotărârii se comunică într-o limbă pe care o înţelege. După redactarea hotărârii, acestora li se comunică hotărârea în întregul său.
(2) În cazul în care instanţa a dispus amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, hotărârea se comunică serviciului de probaţiune şi, după caz, organului sau autorităţii competente să verifice respectarea obligaţiilor dispuse de instanţă.

Puteti afla solutia si de pe portalul instantelor de judecata.