avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... minuta nesemnata de judecator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

minuta nesemnata de judecator

Am primit o minuta a sedintei camerei de consiliu a judecatorului de camera preliminara care este semnata doar de grefier prin care mi se respinge plangerea formulata impotriva ordonantei procurorului. Presupun ca hotararea care este si definitiva devine nula din ce-am citit. Cai de atac? Opinii?
Cel mai recent răspuns: SerbanMariusRow , utilizator 15:40, 21 Februarie 2017
Ce ati primit dvs este o copie, minuta se întocmeşte în două exemplare originale care sunt semnate de membrii completului de judecata, dintre care unul se ataşează la dosarul cauzei, iar celălalt se depune, spre conservare, la dosarul de minute al instanţei.
Incheiere este definitiva, nu aveti cale de atac.
Eu vad etapele in felul urmator: deliberarea, redactarea minutei, semnarea, pronuntarea si comunicarea. Comunicarea minutei nu poate avea loc dupa redactare si inainte de semnare. Asadar copia minutei care mi-a fost comunicata trebuie sa fie semnata de judecator, in caz contrar se poate considera ca, copia primita nu este o copie a minutei, in consecinta minuta nu mi-a fost comunicata. Daca minuta comunicata prin copie nu are semnatura judecatorului intervine nulitatea.

Articolul 407 NCPP
Comunicarea hotărârii
(1) După pronunţare, o copie a minutei hotărârii se comunică procurorului, părţilor,
persoanei vătămate şi, în cazul în care inculpatul este arestat, administraţiei
locului de deţinere, în vederea exercitării căii de atac. În cazul în care inculpatul
nu înţelege limba română, o copie a minutei hotărârii se comunică într-o limbă pe care
o înţelege. După redactarea hotărârii, acestora li se comunică hotărârea în întregul
său.

In opinia mea copia primita trebuia sa fie o copie a minutei semnata de judecator!
E opinia dvs, eu va spun ca minuta comunicata partilor poarta doar semnatura grefierului si stampila instantei.
Va inteleg, dvs vorbiti din practica dar eu continui sa cred ca aceasta practica incalca legea...
Unde scrie in lege ca minuta trimisa catre parti trebuie semnata de judecator?

Alte discuții în legătură

Comunicare hotărâre proces penal ionuthalici ionuthalici Buna ziua. Am avut un proces pe art 336, conducere sub influența alcoolului. Ieri am avut termen de pronunțare și instanta a dat soluția prin hotărâre cu ... (vezi toată discuția)
Formulare cerere pentru eliberare hotarare si achitare taxa de timbru, dupa noul cod de procedura penala oanaportar oanaportar In urma judecarii unui proces proces penal judecatoria a emis o hotarare judecatoreasca. Va rog sa imi spuneti daca dupa Noul Cod de Procedura penala ... (vezi toată discuția)
cand se fixeaza termenul de judecata dupa declararea apelului- hotarare necomunicata mezgageza mezgageza am fost condamnat in iunie,am declarat apel si inca nu am primit termen......pe site am vazut ca in alte dosare au facut apel dupa mine (deci in iulie si ... (vezi toată discuția)