Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate extratabulara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate extratabulara

Buna ziua .
In urma cu mai multi ani bunicului meu i s-a expropiat un teren de catre stat, pe doua treimi s-a construit o gradinita, iar o treime unde se afla si casa i s-a dat in folosinta pe durata existentei constructiei .Doar ca la OCPI nu se gaseste nici un fel de date despre teren (ma refer la carte funciara si numar topografic), ca si cum ar fi disparut .Desi cand el a cumparat casa si terenul in 1950 in contractul de vanzare cumparare erau trecute aceste date, cat si schita de dezmembrare a terenul la aceea data .In dosarul de expropiere era trecuta suprafata care i-a fost expropiata .
Ce pot face pentru reconstituirea proprietatii pe o detinea bunicul meu .
Multumesc anticipat
puteti incerca revendicarea pe drept comun
Mai pot face cerere de restituire cf. legii 10/2001 sau a legii 165/2013 ?