Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Exista restrictii in asigurarea unui imobil cu grad ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Exista restrictii in asigurarea unui imobil cu grad III risc seismic?

Buna ziua,

Exista anumite riscuri ce nu pot fi acoperite:(( de catre asigurator pentru o cladire expertizata cu gradul III seismic?

Multumesc
De regula asiguratorii sunt reticenti a incheia asigurari la apartamente situate in imobile incadrate in risc seismic
Majoritatea asiguratorilor refuza sa incheie asigurare sau daca accepta ,se negociaza un procent de risc,astfel ca in eventualitatea producerii unui cutremur,asiguratul sa primeasca o suma infima in raport de eventualele pagube