Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie civila

salutare. vreau sa inchei cu o persoana fizica o conventie civila. intrebarea mea este ce se plateste in acest caz (doar impozitul de 16%)? cine plateste (angajatorul?) cum se declara? merci anticipat.
Dupa cate stiu atata vreme cat prestatia nu este continua si prin urmare conventia nu se substituie unui contract de munca- n-ar trebui sa fie probleme. Intradevar, Elis a pus intrebarea corecta: ce anume ar impiedica o persoana sa presteze unele servicii in afara unei relatii de munca?