Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de tigara reglementata legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de tigara reglementata legal?

buna ziua

va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege in Romania care reglementeaza pauza de tigara? Am colegi fumatori care sustin ca se acorda 5 minute la fiecare ora pentru fumat. Am cautat pe internet vreo lege in acest sens insa fara succes. Incep sa cred ca este doar o nascocire a lor ca pretext pentru astfel de activitati. Sunt curios ce primesc cei cuminti care nu fumeaza? :D

PS: legea conform caruia persoanele care lucreaza la calculator au dreptul la 10 minute de pauza pare mai plauzibila.

Cosmin
Nu am auzit de reglementarea legala referitoare la pauza de tigara., ci doar de pauza de masa. Poate e vorba despre o reglementare interna care divide , de exemplu, o pauza de 30 minute in 6 pauze a 5minute.
În acest moment nu există vreo reglementare legală a pauzei pentru ţigară. Dar se practică. Si cu aceste campanii anti fumat nici nu cred că va exista în viitorul apropiat vreo reglemntare în acest sens.
Nici o lege nu rglementeaza pauza pentru fumat. Acesta pauza poate fi luata in functie de sefii pe care ii aveti, exista in schimb loc pentru fumat pentru ca in conf. cu Legea 319/2006 a sanatatii si securitatii in munca este obligatoriu amenarare loc pentru fumat.
:D Cu asta am facut eu o data misto de un manager de resurse umane. O fi ajuns "legenda" asa departe?
De regula sunt singurul meu sef (avand astfel libertatea de a nu asculta nici de mine intotdeuna) dar am avut nefericita inspiratie sa lucrez o scurta vreme intr-o "mare casa" cu pretentii unde MRU s-a aratat aschiat de pauzele mele de tigara.
I-am spus ca pauzele astea sunt reglementate de HG 1208/2006 (ea refera de fapt la pauze care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare...dar eu nu i-am dat si explicatii, l-am lasat in ceata)
romascanu a scris:

:D Cu asta am facut eu o data misto de un manager de resurse umane. O fi ajuns "legenda" asa departe?
De regula sunt singurul meu sef (avand astfel libertatea de a nu asculta nici de mine intotdeuna) dar am avut nefericita inspiratie sa lucrez o scurta vreme intr-o "mare casa" cu pretentii unde MRU s-a aratat aschiat de pauzele mele de tigara.
I-am spus ca pauzele astea sunt reglementate de HG 1208/2006 (ea refera de fapt la pauze care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare...dar eu nu i-am dat si explicatii, l-am lasat in ceata)

=D>=D>=D> foarte tare

Nu exista nici o lege care sa reglementeze pauzele de tigara. Si eu sunt fumatoare si pentru ca pauza noasta de masa este flexibila, de cele mai multe ori o folosesc pentru a fuma si mai iau un sandwich in fuga. Daca am impresia ca am depasit timpul acordat pauzei de masa, mai sta 1/2 ora in plus la servici,