Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale imprumut societate fara dobanda
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

imprumut societate fara dobanda

buna ziua,

As dori sa stiu daca in cazul imprumutarii de catre asociat- persoana fizica a unei societati comerciale este obligatorie inserarea in contract a unei dobanzi?

Va multumesc.
Nu este obligatorie inserarea clauzei cu privire la dobanda. Trebuie insa specificata perioada pentru care se face imprumutul.
Daca asociatul "imprumuta"sociatatea cu o suma de bani aceasta nu este purtatoare de dobanzi. Aceasta suma este contribuitia sa la sustinerea societatii, aceasta putandu-se transforma intr-o marire de capital social.
Va multumesc. Ati fost de mare ajutor.