Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarcina probei cu privire la nasterea dreptului la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarcina probei cu privire la nasterea dreptului la actiune

Art. 272. Codul Muncii
Sarcina probei în conflictele de muncă revine angajatorului, acesta fiind obligat să depună dovezile în apărarea sa până la prima zi de înfăţişare.

Ca sa dovedeasca prescrierea unui drept banesc, nesalarial, angajatorul trebuie sa dovedeasca data la care ia nastere dreptul de actiune la acest drept.
Cum trebuie angajatorul sa faca acest lucru?
Si in ce conditii urmeaza instanta sa il decada de la invocarea acestei exceptii daca nu a facut aceasta dovada pana la primul termen??
Cornel Vasile, Consilier juridic