Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lipsa raspunsului de intampinare poate determina ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lipsa raspunsului de intampinare poate determina decaderea reclamantului de a mai propune probe la primul termen de judecata?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca intr-un litigiu de munca reclamantul nu depune raspuns la intampinare in termenul prevazut NCPC, acesta mai poate formula ccereri in probatiune la primul termen de judecata?
Dacă aveți contraprobe e bine sa o faceți în răspuns.

Oricum ați propus probe în acțiune.
Art.272 CM"Sarcina probei in conflictele de munca revine angajatorului ,acesta fiind obligat sa depuna dovezile in apararea sa pana la prima zi de infatisare."Art.273CM"Administrarea probelor se face cu respectarea regimului de urgenta ,instanta fiind in drept sa decada din beneficiul probei admise partea care intarzie in mod nejustificat administrarea acesteia."
Multumesc pentru raspunsuri.