avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Procedura de vot contestata
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Procedura de vot contestata

Buna ziua!

Am sustinut o procedura de vot in cadrul Asociatiei Studentesti din care fac parte. Propunerea a fost ca o persoana sa fie demisa. Erau prezenti 62 de oameni cu drept de vot.

Propunere: "X sa fie demis". Voturi: 31 NU, 20 DA, 11 ABTINERI.

Singurele stipulari din ROI apropo de aceasta parte a procedurii de vot sunt:
*Se adopta o decizie daca se intruneste majoritate simpla
*In situatia in care Adunarea Generala se gaseste de doua ori consecutiv in incapacitatea de exercitare a dreptului de vot, decizia este luata de catre conducere.

Decizia a fost ca propunerea nu trece pentru ca varianta "DA" nu a intrunit majoritate simpla. Intrebarea mea este: este corecta procedura de vot?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 20 Februarie 2015
mihnea0492, utilizator
Cel mai recent răspuns: lau68 , utilizator 17:50, 20 Februarie 2015
Din ceea ce zici reiese ca se respecta ROI deci nu se aproba deoarece nu exista majoritatea simpla

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majoritate simpla ContSters30587 ContSters30587 Salutare tuturor. Va supun atentiei urmatoarea problema la care eu deja am auzit 2 pareri. Avem 25 persoane care voteaza. 10 pentru, 5 impotriva si 10 ... (vezi toată discuția)
Calcul voturi ag zice zice Se dau 144 voturi prezente, AG este statutara deja de la 140 voturi. Se supune la vot o decizie: 53 voteaza pentru, 91 se abtin, 0 contra. Se considera ... (vezi toată discuția)