Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Procedura de vot contestata
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Procedura de vot contestata

Buna ziua!

Am sustinut o procedura de vot in cadrul Asociatiei Studentesti din care fac parte. Propunerea a fost ca o persoana sa fie demisa. Erau prezenti 62 de oameni cu drept de vot.

Propunere: "X sa fie demis". Voturi: 31 NU, 20 DA, 11 ABTINERI.

Singurele stipulari din ROI apropo de aceasta parte a procedurii de vot sunt:
*Se adopta o decizie daca se intruneste majoritate simpla
*In situatia in care Adunarea Generala se gaseste de doua ori consecutiv in incapacitatea de exercitare a dreptului de vot, decizia este luata de catre conducere.

Decizia a fost ca propunerea nu trece pentru ca varianta "DA" nu a intrunit majoritate simpla. Intrebarea mea este: este corecta procedura de vot?

Multumesc anticipat.
mihnea0492, utilizator
Din ceea ce zici reiese ca se respecta ROI deci nu se aproba deoarece nu exista majoritatea simpla